Ametrin

Ametrin, mor ve sarı renklerden oluşan, tedavi amaçlı kullanılan, ametist ve sitrin taşlarının mükemmel birleşimiyle meydana gelmiş bir taştır. Oldukça etkili olan bu taş tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Hastalıkların altında yatan sebepleri ortaya çıkaran bir taştır Ametrin taşı. Astral yolculukları kolaylaştırdığına ve kişiyi koruduğuna inanılmaktadır. Zihni sakinleştirir ve strese iyi gelen bir taştır. Meditasyonda kullanılan etkili bir taştır. Değerli taşlar arasında oldukça fazla kullanılan ve faydalı taşlardan biridir. Üçüncü göz (alın) çakrasını açar ve 6. hissi kuvvetlendirir.

Ametrin taşı dünya üzerinde tek bir madenden çıkarılmasına rağmen bol miktarda bulunmaktadır. Ametrin taşının kaynağı Bolivya’daki Anahi madenidir. Ametrin taşında benzersiz güzellikte bir renk karmaşası vardır. Mor ve sarının mükemmel uyumu bu doğal taşta kendini göstermektedir. Diğer kuvars taşları gibi ametrin taşı da çoğunlukla takı ve mücevher yapımında kullanılmaktadır.
Enerjik bir taş olan Ametrin, yaratıcılığı geliştirir ve kişinin sanatçı yönünü ortaya çıkarır. Konsantrasyonu güçlendirir, zihin açıklığı verir. Farkındalık düzeyini yükselten bir taştır. Ametrin olumsuzluğu ve engelleri kaldırır, iyimserliği ve pozitif enerjiyi getirir.

Her şeyin en alt katmanına kadar inen ametrin, sorunların gerçek sebebinin ortaya çıkmasını sağlar. Güçlü arındırma özelliği vardır, toksinleri ve olumsuzlukları vücuttan uzaklaştırır. Kanı temizler, bağışıklık sistemini güçlendirir, DNA/RNA’yı dengeler. Ametrin kronik yorgunluk hastalığına iyi gelir. Depresyonu, gastik rahatsızlıkları ve ülseri, stres bağlantılı rahatsızlıkları iyileştirir.
Taşınızın etkisinden maksimum düzeyde faydalanabilmeniz için belirli aralıklarla taşınızı arındırmalısınız. Ametrin taşını akan suda 5dk. yıkayarak ya da güneşte 1 gün bekleterek temizleyebilirsiniz.

Gemolojik Özellikleri:

Kimyasal Formül: SiO2; Silikon dioksit
Kristal Yapısı: Trigonal, altıgen prizmalar
Sertlik: Mohs ölçeğinde 7
Renk: Mor-sarı bir arada
Kırılma İndeksi: 1.54 – 1.553
Şeffaflık: Şeffaf
Floresans: Hiç-zayıf- mavimsi