Dumanlı Kuvars

Dumanlı Kuvars, yeryüzünde yoğun olarak bulunan silisyum dioksit minerallerinin bir türüdür. Genellikle birbirine dik üç eksenli kristal yapıda bulunmaktadır. Kristal kuvarsın kahverengi, gri ve siyah renkli türüdür. Dumanlı kuvars içerisinde bir miktar duman hapsolmuş izlenimi verdiğinden dolayı bu ismi almıştır. Kristal kuvars ile bir arada kullanıldığında, kişiye amaçlarını ve hayallerini gerçeğe dönüştürmesini sağlayacak olan gerekli pozitif enerjiyi sağlar.
Dumanlı kuvars binlerce yıldır süs, dekoratif ve dini nesnelerde değerli taş olarak kullanılmıştır. Eski zamanlardan beri dumanlı kuvarsın gerginliği giderdiği, korku, panik ve kızgınlığı olumlu duygulara, huzur ve neşeye değiştirdiğine inanılmıştır.
Kuvars grubuna ait olan bu mineralin sertlik derecesi 7’dir. Oluşumu esnasında doğal radyasyona maruz kalır ve bileşimindeki iyonların dengesi bozulur buda renginin koyulaşmasına sebep olur. Dumanlı kuvars uğradığı radyasyon değerine göre şeffaf, yarı şeffaf yada opak halde bulunabilmektedir. Türkiye,ABD,Avustralya,Madagaskar ve Brezilya başta olmak üzere Dünya genelinde çıkarılmaktadır.Dumanlı Kuvars kristali, enerji bedeninizi güçlendirebilir. Dumanlı Kuvars kristali, ayaklarınızın yere sağlam basmasını sağlayabilir.Üzerinizde taşımak yerine etrafınızda belli bir süreyle bulundurabilirsiniz. Çok güçlü bir kristal olmasından ve radyasyona maruz kalmasından dolayı, fazla ten teması ile enerji alanlarınızda artan titreşimler şeklinde baskı yaratabilir. Baş dönmesi ya da mide bulantısı gibi olumsuz etkilerine maruz kalmamak için uyuduğunuz odaya yerleştirmemenizde fayda olacaktır.
Zaman zaman avuç içinizde 5-10 dakika süreyle tutmak size kendinizi iyi hissettirir. Negatif duygularınızı, biriktirdiğiniz öfke, kıskançlık gibi agresif ruh hallerini olumlu yönde değiştirebilir. Sonrasında kendinizi daha sakin ve dengeli hissetmeniz olasıdır. Kullanan kişinin olumsuz enerjisini toprağa akıtarak rahatlamasına olanak verir.

Dumanlı Kuvars’ın bilinen bazı faydaları

Özellikle el ve ayak rahatsızlıklarında etkilidir.
Kramplara karşı etkilidir.
Sinir sistemine iyi gelir, sinirleri güçlendirir.
Güven duygusu oluşturup, yeni deneyimlere açık olunmasını sağlar.
İletişim bozukluklarına karşı etkilidir.
Kişinin Yaşanılan ana odaklanmasını sağlar.
Negatif enerjinin dönüştürülmesinde etkilidir.
Sinirsel gerginliğe ve panik atak hastalığına iyi gelir. Kişiye sakinlik verir.
Kabus görmeyi engeller.

 

Gemolojik Özellikleri:

Kimyasal Formül: SiO2, Silikon dioksit
Kristal Yapısı: trigonal ,altıgen
Sertlik: Mohs ölçeğinde 7
Renk: açık kahverengi
Kırılma İndeksi: Şeffaflık: Opak ve şeffaf
Flüoresans: Yok