İyolit

İyolit taşı masif veya granül halinde bulunan bir doğal taş türüdür. Eşkenar dörtgen tabanlı, prizmatik kristal yapısında bir magnezyum alimünyum silikatı olan bir doğal taştır. İyolit taşı incelendiğinde mavinin çeşitli tonlarından griye kadar değişebilen bir renk cümbüşü içerisindedir. İyolit taşı genel anlamda bir başkalaşım kayaç türüdür. Bu taşın başlıca renklerinden bahsedecek olursak kahverengi, siyah, mavi ve mor renklerde bulunur.
En yaygın olarak çıkarıldığı başlıca ülkeler Brezilya, Burma, Hindistan, ABD, Finlandiya, Norveç ve Almanyadır. Serlik derecesi 7 ile 7,5 arasında olan bir doğal taştır.

İyolit taşı beyin için oldukça faydalı bir taştır. Beyin fonksiyonlarının artmasına yardımcı olur. Sıkıntı ve problemlerin çözümüne yardımcı olan bir doğal taştır. Alkol bağımlılık sorununuz varsa bu alışkanlığınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. Metebolizma rahatsızlıklarına iyi gelir, metabolizmayı hızlandırır ve düzenler. İnsanlar arasında dostluk ve arkadaşlık duygularının artmasına yardımcı olur. Hayal gücümüzü arttırır ve ufkumuzun genişlemesine yardımcı olur. Manevi anlamda güçlenmemize yardımcı olan bir doğal taştır. Liderlik ve öncülük yeteneğinin açığa çıkarılmasına yardımcı olur.( Bu özelliği liderlik vasvı bulunan ve açığa çıkarılmamış kişilerde etkilidir herkez için etkili değildir.) Kendimize güvenimizi(özgüvenimizi) arttırır. Bu taş sayesinde yapabileceklerinizin farkına daha iyi varacaksınız. Fiziksel anlamda bedene canlılık vererek beden gücümüzün artmasına yardımcı olan bir taştır.

Gemolojik Özellikler:

Kimyasal Formül: Mg2Al3 [AlSi5O18] Magnezyum alüminyum silikat
Kristal Yapısı: Ortorimmik; kısa prizmalar
Sertlik: Mohs ölçeğinde 7 ila 7.5
Renk: Mavi, menekşe, kahverengimsi, sarımsı, gri
Kırılma İndeksi: 1.542 ila 1.578
Şeffaflık: Şeffaf, yarı şeffaf
Flüoresans: Yok