Kunzit

Kunzit taşı oldukça estetik ve değerli taşlardandır. Kunzit taşına kunzit kristall ve kunzite crystalde denmektetir. Spodümen ailesinin mücevher değeri kazanan doğada genel olarak pembe ve mor renklerde bulunan bir doğal taştır. Doğal alimünyum ve lityum silikat ağırlıklı bir doğal taştır. Taşın işlenişi kırılgan yapıda olmasından dolayı oldukça güç yapılmaktatır buda taşın değerini bir kat daha arttırmaktatır. Bu kunzit taşını detaylı ve dikkatli incelediğinizde pembe renkten mor renge dönen bir renk cümbüşü içerisinde olduğunu fark edeceksiniz. Bu taşın sertlik derecesi 6,5 ve 7 arasında değişmektetir. Kunzit taşı genel olarak mücevher takı yapımında kullanılan bir taştır. Estetik görüntüsünün yanı sıra insan vücudunada çok faydalı olan bir doğal taş türüdür.

Kunzit taşı Madagaskar, Brezilya ve ABD gibi ülkelerden ve ABD nin Maine ve kaliforniya gibi bölgelerinden çıkarılarak çeşitli bölgeler satılmaktatır.

Kunzit taşı karşılıklı iletişimi ve anlaşmayı olumlu yönde etkileyen bir taştır. Kulaklar için çok faydalıdır, işitme yeteneğini arttırır. Pembe kuvars taşının bir çok özelliğini taşır. Böbrek ve akciğerler için çok faydalı bir taştır. Bedenin ısı sistemi ve kalp için faydalı bir taştır. Duyarlılıkları dengeleyen bir taştır. Öz güveni arttırır. Beyin fonsiyonlarını uyaran bir doğal taştır bu özelliğiyle beynimizin daha rahat çalışmasını sağlar. Zihinsel konsantrasyonu arttıran bir taştır. Baş ağrılarına karşı etkili bir taştır. Sindirim sistemini düzenleyerek daha rahat çalışmasını sağlar. Kan dolaşımını düzenleyen bir taştır. Ayrıca kan hastalıklarına da iyi gelir. Gözlere faydalı bir taştır. Strese ve aşırı gerginliğe iyi gelir. Duygusal anlamda kalp acılarını dindirilmesine yardımcı olur.

Gemolojik Özellikleri:

Kimyasal Formül: LiAl [Si2O6] Lityum alüminyum silikat
Kristal Yapısı: Monoklinik; prizmatik; yassı
Sertlik: Mohs ölçeğinde 6.5 ila 7
Renk: Açık mor-pembe, pembe-mor
Kırılma İndeksi: 1.660 – 1.681
Şeffaflık: Şeffaf
Flüoresans: Güçlü, sarı-kırmızı, turuncu