Labradorit

Kanada’daki Labrador sahillerinden çıkarılması sebebiyle Labradorit ismini alan bu göz kamaştırıcı güzellikteki taş, magmatik kayaçlarda oluşmaktadır. İlk olarak 1770 yılında rastlanmıştır. Çek misyoner Pater ADOLF tarafından Labrador adasında bulunmuştur. 1970 yılında da ülkemizde trakya bölgesinde rastlanmıştır.
Kalsiyum, Sodyum ve Alüminyum Silikatlerindendir. Sertliği 6 – 6,5 arasındadır. Triklinik sistemde kristalleşmiş, kayaç oluşumuna sebebiyet veren yapıcı primer minerallerin fenokristalleşerek bazik pegmatitlerin cevherleşmesi ile meydana gelir. Kanada, Madagaskar,Finlandiya,Norveç Rusya, Hindistan,Orta Amerika’daki maden yataklarında işletilir.Siyahtan kırmızıya, turuncudan yeşile birçok rengi içinde barındırır.
Doğal Taşlar sınıfında olan Labradorit’e aynı zamanda Siyah Ay taşı da denilmektedir. Yüksek sıcaklıklarda oluşan bu kristal evrensel yaşam enerjisini taşır.
Labradorit kristalinin güzel enerjisi size mutluluk verir ve olumlu yönde etkiler. Labradorit ile yapılan içedönüş çalışmaları ile 3. gözünüzü aktifleştirebilir ve güçlendirebilirsiniz. Bazı ülkelerde Labradorit için “Yıldızların Tapınağı” tabiri kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise kişinin duru görüsünü açarak geniş vizyonlar almasına, astral seyahatler yapabilmesine, yani varoluşun farklı katmanlarına geçiş yapmasına inanılmasıdır.

Labradorit Taşı’nın Bilinen Faydaları

• Gözler için faydalıdır
• Gece görüşünü güçlendirir.
• Yüksek kan basıncının dengelenmesinde faydalıdır.
• Omurga hastalıkları kalsiyum eksikliği , mevsim değişikliklerine duyarlılık ve aşırı üşüme gibi şikayetlerde faydalı olur .
• Daha iyi odaklanmayı ve konsantre olmayı sağlayacak olan içsel sükuneti sağlar. Bu özelliği dolayısıyla, örneğin sınavlar gibi yoğun dikkat gerektiren durumlarda kullanılması faydalıdır.
• Kişinin geçmişini ve güncel yaşantısını çözümlemesine yardım eder.
• Ruhsal bakımdan gelişme amacıyla kullanılır.

 

Gemolojik Özellikler:

Kimyasal Formül: NaAlASi3O8 ila CaAl2Si2O8 Sodyum kalsiyum alüminyum silikat
Kristal Yapısı: Triclinic; platy, prizmatik
Sertlik: Mohs ölçeğinde 6 – 6,5
Renk: Koyu gri ila gri-siyah, renkli yanardöner renk. Ayrıca renksiz, turuncu-kırmızı ve kahverengimsi
Kırılma İndeksi: 1,559 – 1,570
Şeffaflık: Şeffaf ve opak
Floresan: Sarı çizgiler