Paraiba Turmalin

Yeni bir mücevher çeşidi, mücevher taşı dünyasında muazzam heyecana neden olan nadir bir olaydır. Buna benzer bir durum 1960’lı yıllarda Tanzanit’le gerçekleşti ancak sadece arkasında Tiffany & Co.’nın pazarlama gücü vardı. 1990’lı yıllarda Paraiba’nın turmalin davası farklı bir hikaye idi.
Sıradışı mavi-yeşil Paraiba turmalin, 1989’da Brezilya’nın Paraiba şehrinde Heitor Barbosa adında bir madenci tarafından keşfedildi. Barbosa Mina da Bathalha son derece nadir bulunan bu turmalinin ilk örneklerini bulamadan önce 5 yıl çalıştı. Bu mücevherlerin, daha önce hiç bir mücevhercide görülmemiş, olağandışı canlı bir mavi-yeşili vardı. Kaba taşta bile, neon veya elektrik benzeri bir kaliteye sahip gibi parlıyordu. Analizler bu benzersiz etkinin bakır ve manganezden kaynaklandığını gösterdi.
Paraiba turmalin ilk olarak 1990 başında yıllık Tucson değerli taş fuarında dünyaya tanıtıldı. Ani bir sansasyona neden oldu. En iyi numuneler karat başına 3.000 dolara satıldı. O zamanlar bu fiyat gülünç bir şekilde bir turmalin için yüksek görünüyordu; Bugün ironik olarak, şaşırtıcı derecede düşük gibi görünüyor.
Paraiba’nın turmalin pazarındaki talebi o kadar güçlü ki arz çok sınırlıydı ve mücevher satıcılarının hisse alması neredeyse imkansız hale geldi. Bununla birlikte, 2001 yılında Nijerya’da benzer bakır içeren mavi-yeşil turmalin keşfedildi.Renk doyumu Brezilyalı malzeme kadar iyi değildi. Daha sonra 2005’te Mozambik’te bu kez üçüncü bir maden bulundu. Mozambik malzemesi, yeşilden maviye, menekşe renge kadar çeşitli renklerde bulundu ve Brezilya Paraibasına benzer bir renge sahipti. Aslında Mozambik paraibası çoğunlukla Brezilya taşından daha temizdir ve daha büyük boylarda bulunur.

Paraiba Turmalin taşının bilinen bazı faydaları

Denge ve uyum sağlar.
Kişinin amaçlarına odaklanmasını sağlar.
Kişinin bağımlılıklarından ve kendisini içsel olarak yıpratmasına neden olan beklentilerinden kurtulmasına destek olur. Böylece kişi kendini olayları yargılamaktan uzak tutarak içsel dinginliği koruyabilir.
Kişiye dinginlik vererek daha geniş görüşlü olmasını sağlar ve böylece duygusal iniş çıkışları dengeler.
Hormon salgılama sistemini dengeleyici özelliği bulunur,
Uyku düzenini sağlar,
Zihni güçlendirir ve arındırır,
Sezgisel yanınızı güçlendirir yani sezgileriniz oldukça doğru çıkmaya başlayabilir,
Kişinin kendisi ile barışını sağlar iç dünyanızı kötülüklerden arındırır.
Hangi renk olursa olsun nazarları sizden uzak tutucu özelliği bulunur

 

Gemolojik Özellikler:

Kimyasal Formül: Na(Li1.5Al1.5)Al6(Si6O18)(BO3)3(OH)3(OH)
Kristal Yapısı: Trigonal; Üçgen kesitli ve yuvarlak kenarlı, uzunlamasına kristaller, eksene paralel kesin bir çizgi
Sertlik: Mohs ölçeğinde 7 ila 7.5
Renk: Tüm renkler
Kırılma İndeksi: 1.614 – 1.666
Şeffaflık: Opak ve şeffaf
Floresan: Zayıf Veya Hiç