Pembe Safir

Pembe safirin popülaritesi, muhtemelen pembe elmaslarla büyülenene kadar izlenebilir. Pembe elmas, değerli taşların en nadir ve en pahalı olanıdır ve çok zenginler dışındaki çoğu insan için elde edilememektedir. Pembe safir daha ucuz bir alternatiftir, ancak yine de nadirdir ve neredeyse hiç ucuz değildir.

Prenses Charles , Lady Diana Spencer’e mavi safir nişan yüzüğü verdiğinden, Sapphire, düğün yüzükleri için popüler bir tercih haline geldi. Sapphire hem mükemmel sertliği (Mohs ölçeğinde 9 adet) hem de ilginç renk seçenekleri için tercih edildi. Pembe safir, nişan yüzüğü olarak tercih edilir, çünkü daha açık renklerde safir daha fazla parlaklık ve renge sahip olma eğilimindedir. Safir ayrıca sadakat ve samimiyet gibi olumlu ilişkilere sahiptir.

Mavi klasik safir rengidir, ancak kaliteli pembe safir aslında daha nadirdir. Büyük ebatlarda pembe safirin bulunması özellikle zordur. Genel olarak pembe safir fantezi safirin sarı, yeşil ve menekşe gibi diğer renklerinden daha değerlidir.

Pembe safir için klasik kaynak her zaman Burma’dan gelen bazı materyallerle Sri Lanka olmuştur. Son yıllarda, Afrika’dan gelen ince pembe safir, uluslararası pazarda bir görünüm kazandı ve Madagaskar ve Tanzanya, yeni Afrika kaynaklarının en önemlisi oldu. Genellikle pembe safir berraklığını geliştirmek için ısıtılır ancak nadiren ısıtılmamış örnekler ara sıra bulunabilir.

Pembe Safirin bilinen bazı özellikleri

Böbrekleri kuvvetlendirir.
Özgürlük hissi verir.
Kalbi kuvvetlendirir.
Tüm salgı bezlerini harekete geçirici özelliğe sahiptir.
Aşkta sadakati sağlar, yanlış davranışları engeller.
İnancı güçlendirerek kişiye güven verir.
Sezgiyi kuvvetlendirir.
Sinirleri sakinleştirir ve konsantrasyonu artırır.

 

Gemolojik Özellikler:

Kimyasal Formül: Al203, Alüminyum oksit
Kristal Yapısı: (Trigonal), çift sivilli, namlu şekilli, altıgen piramitler, tabloid şeklinde
Sertlik: Mohs ölçeğinde 9.00
Renk: pembe
Kırılma İndeksi: 1.762 – 1.788
Şeffaflık Opak ve şeffaf
Floresan: yok