Rutil Kuvars

Rutil kuvars (Rutile kuvars), her türlü enerji için etkili bir bütünleştiricidir. Melek saçı olarak ta bilinen bu değerli taşın enerjisi yüksektir. Yoğun iyileştirme gücüne sahiptir. Rutil kuvars, renksiz yada kızıl kahve renkte olabiliyor. Ama onu öne çıkaran içerisindeki kızılımtrak ya da siyah iplik görünümündeki çizgilerdir.

Kolay bulunan rutil kuvars’ın kullanımı da yaygındır. Yer küre üzerinde hemen her yerde çıkarılmaktadır. Böylesi güzel ve yüksek enerjili bir taşın bukadar bol olması bizim için büyük şans.

Rutil Kuvars Taşının Faydaları

Ruhsal olarak kozmik ışığın mükemmel bir dengesine sahiptir.Ruh için aydınlatıcıdır ve ruhsal bünyeyi teşvik eder. Astral yolculuk taşı olan bu taş, aurayı temizler ve enerji verir. Diğer kuvarslarda olduğu gibi negatif enerjiyi çekme yetisi vardır. Ruhsal gelişimin önünü kesen olumsuzlukları atlatmada yardımcı olur. Geçmişe olan takıntıyı azaltır. Aşka, yaşama sevincine etki eden bir taştır. Cinsel gücün sembolüdür. Güneş ışığını bünyesinde toplayarak anti depresan etkisi yayar.

Rutil kuvars, kronik hastalıklar ve kısırlık üzerinde de etkili bir taştır. Aşırı yorgunluk ve bitkinlik hisseden, enerji eksikliği olan kişilere birebir enerji veren bir taştır. Solunum yolu rahatsızlıklarına, troid rahatsızlıklarına olumlu etkisi vardır. Vücuttaki parazitleri uzaklaştırır. Hücre yenilenmesini destekler. Rutil kuvars, troid için kullanılacaksa boyuna,enerji için kullanılacaksa karın boşluğuna, denge için kulaklara temas ettirilmelidir.
Korkuları, fobileri, psikolojik sorunları çözer ve bir nevi anti depresan özelliği taşır.

 

Gemolojik Özellikler:

Kimyasal Formül: Al2SiO4 (F, OH) 2 Flor içeren alüminyum silikat
Kristal Yapısı: Ortofombik, çok yüzlü uçlara sahip prizmalar, genellikle sekizgen kesitte
Sertlik: Mohs ölçeğinde 8
Renk: Renksiz, sarı, turuncu, kırmızı-kahverengi, açık-koyu mavi, pembe-kırmızı, kırmızı, mor, açık yeşil
Kırılma İndeksi: 1.609-1.643
Şeffaflık: Şeffaf ve saydam
Florasan: Uzun dalga boyunda UV, beyaz ve mavi zayıf sarı veya yeşilimsi bir ışıma gösterir; Kahverengi, pembe ve sarı güçlü turuncu-sarı bir parlaklık gösterebilir; kırmızı, sarı-kahverengi parlak bir ışıltı gösterir.