Spinel

Spinel taşı, spine anlamına gelen omurgalardan ve bel kemiğinden alıyor. Bu adı almasındaki en önemli faktör ise omurga ve bel kemiğine şekli açısından benzemesinden kaynaklanıyor. Piyasada neredeyse yüzlerce taş çeşidi bulunuyor ve bu taş çeşitlerinin kendilerine has olarak sertlik kademeleri bulunuyor.
Spinel taşının ise sertlik kademesi 7.5 ile 8 arasında değiştiğinden bahsedebiliriz. Genellikle volkanik kayaçların bulunduğu yerlerde ve bu kayaçların iç kısımlarında yer alıyor. Bazalt, mermer ve pegmatit kayaçlarının aralarında sıkça bulunduğunu da söylemeden geçmemek gerekiyor. Spinel taşlarının çevrede bulunduğu anda siyah renkte, mor renkte, kırmızı renkte, pembe renkte, kahverenginde ve yeşil renginde olmasına fazlasıyla rastlanılıyor. Spinel taşları diğer bazı taşlar ile fazlasıyla karıştırıldığını söyleyebilirim. Bu taşların arasında ise en fazla olarak safir taşı ile, zümrüt taşı ile ve yakut taşı ile sıklıkla karıştırılıyor.
Bunların karışılmaları geçmişten günümüze kadar süre gelmiştir. Karıştırılma sebeplerinin ise kesin olarak bilinemediğini de belirteyim. Mücevher denilince akıllara nasıl değerli taşlar anlamı geliyor ise spinel taşlarda bir bakıma mücevher sayılabilecek taşlardandır. Mücevherlerin genel olarak ön plana çıkarılmasındaki belirtisi oldukça fazla bir değere sahip olmalarıdır. Spinel taşları da mücevherlerden sayıldığı için değerli taşlar tanımının içerisine kendini dahil ediyor. Spinel taşların değerli olmasının yanında birçok şeye de yararı olduğu bilinmektedir. Bu değerli taşlar dünyada bulunan birçok ülkede düzenli bir şekilde çıkarılıyor ve çıkarıldıktan sonrada tüm dünyaya satışı sağlanıyor. Bu ülkelerden bahsetmek gerekirse genel olarak Afrika ve Asya kökenli ülkeler başı çekiyor. Bu ülkelerden Afrika’da bulunan Tanzanya, Myanmar, Srilanka, Kamboçya ve Nijerya gibi ülkelerde sıklıkla çıkarılıyor. Avrupa ülkelerinde ise Rusya en başı çeken ülke olarak göze çarpıyor.

Gemolojik Özellikler:

Kimyasal Formül: MgAl2O4 Magnezyum alüminyum oksit
Kristal Yapısı: Kübik; oktahedron, ikizler, eşkenar dodekadhedral
Sertlik: Mohs ölçeğinde 8
Renk: Kırmızı, turuncu, sarı, kahverengi, mavi, mor, mor, yeşil, siyah
Kırılma İndeksi: 1.712 – 1.762
Şeffaflık: Opak ve şeffaf
Florasan: Kırmızı spinel, güçlü: kırmızı. Mavi spinel, zayıf: kırmızımsı, yeşil