Taşlar ve Sağlık

DEĞERLİ TAŞLARIN ETKİLERİ ve ALTERNATİF TEDAVİ

DEĞERLİ TAŞLAR İLE SAĞLIK

Alternatif tıp, yiyeceklerden içeceklere kadar pek çok alana girmiş durumda. Uzmanlar değerli ve yarı değerli taşların insanların fiziksel ve ruhsal sağlığı üzerinde önemli etkileri olduğu belirtiliyor.

DOĞAL TAŞLAR, MİNERALLER VE TILSIMLAR

KUVARS KRİSTALİ

Yüzyıllardır tedavi ve sihir alanlarında kullanılan Kuvars Kristali, Bugün tedavi edici nitelikleri en fazla olan taşların başında gelir. Duygusal dengeleyicidir. Beyin fonksiyonlarını stimüle eder. Kahinlerin kristal küreler kullanarak yorumlarda bulunmaları, onun zihinsel konsantrasyona ne kadar etki ettiğinin bir göstergesidir.

Pembe kuvarsa Aşk Taşı denir. Onu üzerinde taşıyanı öfkeden, suçluluktan, korku ve kıskançlıktan koruduğu ve kısırlığa karşı da faydalı olduğu kabul edilir. Rüya Taşı olarak da bilinen Dumanlı Kuvars, umutsuzluğa, üzüntüye, öfkeye, depresyona ve diğer negatif etkilere karşı taş sahibini koruma altına aldığına inanılır.

Duygusal olarak dengeleyici etkisi vardır. Beyin fonksiyonlarını uyarır ve dengeler. Kişinin çevresinde oluşan negatif enerjiyi yok ettiği gibi pozitif enerjiyi toplar, aktive eder, biriktirir, geçirir. Korunma, nazar, cep telefonu ve bilgisayarın yaydığı radyasyondan etkilenmemek amacıyla da kullanılır.

Vücuttaki fazla elektriği alır, eksikliği tamamlar. Tansiyonu düzenler, meditasyonda kullanılır. Cep telefonu taşıyan kimselerin yanında mutlaka kristal bulundurması gerekir. Çünkü kristal radyasyonu toplar. Kristaller almış olduğu radyasyonu 15 günde bir yıkamak suretiyle atarlar.

AMETİST

Ametist, kuvars ailesinden mor yada mavi-mor renkli bir taştır. Asırlar boyunca türlü uygarlıklarda sevgi beğeni ile kullanılmış, Asya‘da, Mısır’da mühür olarak değer kazanmıştır. Eski çağlarda “ sarhoşluğu yok eden taş” diye bilinirdi. O zamanlarda bir kısım kadeh, çanak,kap gibi şeylerin birçoğu ametistten yapılmaktaydı. Ametist, endoktrin ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kanı temizler ve enerji verir. Bilinç seviyelerini aktive eder, Eski çağlarda kişileri hırsızlıklara karşı korunduğu söylenir. Meditasyon için en ideal taşlardandır.

Enerji, mutluluk, huzur ve zindelik verir. Bir silisyum dioksit  bileşimidir. Liladan koyu mora kadar çeşitli renklerde bulunur. Rengini demirden alır. Saç dökülmesine ve migrene iyi gelir. Radyasyondan ve nazardan korur. Beyin gücünü arttırır, kanı temizler. Gözlere iyi gelir, alerjiyi giderir. Kristalleri sürekli enerji verdiği için yaşlanmayı geciktirir. Öfkeyi yatıştırır, stresi giderir. Koç, başak, kova, balık ve tüm burçlarla uyumludur. Zeka ile bağdaştırılır. Akla dinginlik ve sakinlik verir. Dengesiz duyguları ve gereksiz endişeleri uzaklaştırır. Sarhoşluğa karşı direnç sağladığı düşünülmüştür.

Ametist, endokrin ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kanı temizler ve enerji verir. Bilinç seviyelerini aktive eder, yatıştırıcı etkisi vardır. Meditasyon da etkili olarak kullanılan bir taştır ve tepe chakra ile ilgilidir.

Bu taş bağışıklık sistemini güçlendirir, korku ve uyumsuzlukları ortdan kaldırır. Strese, migrene, iştahsızlık, göz ağrısı, akciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kuvars kristalinin arındırılmasında kullanılır. Pozitif enerjiyi yüklü bir kristaldir. Taşıyan kişiye de bu yükü aktarır. Beyin gücünü yükseltir. Kan temizleyicidir. Negatif enerjilerimizi boşaltarak huzurlu ve zinde olmamızı sağlar. Pembe kuvarsla birlikte kullanıldığında aklı güçlendirir. Alkoliklere iyi gelir, kalbi korur.

OPAL

Halk arasında Gökkuşağı Taşı olarak da bilinen opal, karışık birde geçmişe sahiptir. Kimisi onu talihsizlikler getiren taş olarak nitelerken kimisi de onu güven duygusunu taze tutmak ve düşmanlara karşı güçlü olmak için taşır. Ayrıca negatif duyguları emdiğine ve duygusal dengeleyici olduğuna da inanılır. Görme duyularını güçlendirip, sezgi arttırıcı etkisi vardır. Üst bene ulaşmak için kullanabilir. Özellikle mücevheratta kullanılan opal, insanın avuç içi ısı ile renk değiştirme özelliğine de sahip yegane taşlardan biridir. Akik taşının su oranı yüksek, daha asil ve kırılgan bir çeşididir. Kırmızı, siyah, lacivert, yeşil ve saydam mavi renklerde bulunur. Ender bulunan bazı çeşitleri, çok renkli ve büyülü bir ışıltı yayar. Sevgi, şevkat, güçlü arzular ve soyluluğu temsil eder. Sezgi gücünü arttırır. Ümit ve duru görüyü güçlendirir. Kanı temizler. Güç, canlılık, zindelik verir. Koç, boğa, ikizler, terazi ve akrep burcu ile uyumludur.

Sadakat ve kendine güvenle bağdaştırılmıştır. Zihni keskinleştirir, hüznü uzaklaştırır, dinsel inançları kuvvetlendirir. Kalp rahatsızlıkları için ve gözler için çok iyi olduğu söylenir.

Güven veren ve negatif duyguları emen bir taştır. Görme sorunlarına çok iyi gelir ve sezgilerin gelişmesine yardım eder.

Eklem iltihabına iyi gelir.İnsancıl duyguları güçlendirir. Ruh temizliğini korur, umudu güçlendirir. Yüksek başarı taşıdır.

SİTRİN

Sarıdan açık kahveye doğru giden bir renk yelpazesi oluşturan sitrin, birçok hastalığın iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Böbrek,kolon, ciğerler, hazım organları ve kalp için faydalıdır. Bir adı da Tüccar Taşı olan Sitrini, bazı inanan kişiler kasalarına koyarlar. Bu,onların parasal güçlerini arttırdıklarına inancıdır. Kimi kişilerde onun talihsiz bir taş olduğu kanısındadırlar ve her ne olursa olsun ona el sürmemeye çalışırlar.

Açık kalplilik sembolüdür. Geleceğe dönük umutlara ulaşmakla bağdaştırılır. Vücudu rahatlattığı, toksinlerden ve zararlı maddelerden temizlediği düşünülmüştür. Mide ve bağırsak sorunlarına iyi geldiği söylenir. Tedavi edici enerjinin meydana çıkmasını sağlar. Kendine güveni güçlendirir. Böbrek, kolon, ciğerler, hazım organları ve kalp için yararlıdır. Enerji vermek ve canlandırmak için kullanılır.

MERCAN

Beyazdan kırmızıya kadar, pembenin ve turuncunun tüm tonlarında bulunur. Sığ denizlerde oluşan canlı bir kayalıktır. Kalbi ve dalağı güçlendirir. Ferahlatıcı ve huzur vericidir. Enerji verir. Solunumu güçlendirir. Tansiyon düşüklüğünü önler. Bedenin dengesini sağlar. Akciğere iyi gelir. Derin aşkı ve sevgiyi simgeler. Balık, koç ve terazi burçları ile uyumludur. Solunum açıcı etkisi vardır. Kişide cazibeyi arttırır. Zor işlerin akışını kolaylaştırır. Çoğaltıcı etkisi vardır, bereket simgesidir.

LAPİS LAZULİ

O dünyanın en değerli taşlarından biridir. Çok eski medeniyetlerce de bilinen Lapis Lazuli, bir zamanlar Mısır Kralı Tutankom’un da mezarını süslerdi. Her zaman mavidir, ancak yoğunluğu çıkarıldıkları bölgelere göre farklılıklar gösterir. Gece Taşı ya da gerçek Taşı olarak da adlandırılan Lapis Lazuli, renginden dolayı göklerin sembolü olarak kabul edilir. isim manası da “Göklerin Taşı”anlamını içermektedir. Küçük çocukları korkularından ve solunum yolu hastalıklarından uzak tuttuğu için Çocuk taşı da denir. iskeleti kuvvetlendirir, tiroid bezini harekete geçirir. Tansiyon ve kaygıyı azaltıcı, canlandırıcı etkisi vardır. Zihinsel açıklık ve aydınlanma için kullanılır. Yaratıcı ifade, fiziksel yetenekler ve iletişim yeteneğini kuvvetlendirir.

Mısırlıların kutsal taşı. Mısırlılar tüm eserlerinde öncelikle bu taşı kullanmışlardır. Lacivert boya bu taşın toz haline getirilmesi ile elde eildiği için adını da renginden alır. Mide rahatsızlığına iyi gelir. Zihni açar. Aklı güçlendirir. Aklı ve vücudu dengeler. İleri görüşlülük, güven duygusu ve kavrama yeteneği verir. Troid bezinin sağlıklı çalışmasını sağlar. Kova ve terazi burcu ile uyumludur. Zihinsel olarak açıklık ve berraklık veren bir taştır. Hafızayı güçlendirir ve kişiye güven verir. İletişim yeteneğini güçlendirir ve sosyal fobi durumlarda etkilidir. İskeleti kuvvetlendirir, tiroit bezlerini harekete geçirir. Tansiyon dengeleyici etkisi vardır.

Ruh ve beden arasındaki dengeyi sağlar. Ayrıca zihinsel berraklığı ve derin düşünmeye yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırır.

YEŞİM TAŞI

Binlerce yıl öncesinden bu yana Çinliler Yeşim Taşı’nı en değerli taşlardan biri yapmışlardır. Efsaneye göre büyük Çin Ejderinin yeryüzüne boşalttığı tohumların donmuş hali yeşim taşı olmuştur.Günümüzde bile Çinli işadamları ellerinde yeşimden tılsımlar taşırlar, bir işe başlamadan önce onu tutar,okşar ve ondan güç alırlar. Bu taşın hayvan biçiminde yontulmuşları bugün bile çok revaçtadır. Ayrıca yeşim taşının akıl hastalıklarına, dahili hastalıklara, göz bozukluğuna ve kadınların adet ve doğum sancılarına iyi geldiğine de inanılmaktadır.

Nefrit taşı olarak da bilinir. Aşkta cazibe getirir. Uzakdoğu‘da altınla eşdeğer olarak görülmektedir. Mükemmelliğin simgesi olarak da görülür. Eskilerce böbrek hastalarına iyi geldiği söylenmiştir.

Tanrıların mücevheri olarak bilinir. Korkuyu ve karabasanı önler. Böbrek rahatsızlıklarından kaynaklanan ateşi düşürür. Sakinleştirir. Huzur ve rahatlık verir. Adaleleri güçlendirir. Tansiyonu dengeler. Doğa ile bütünleşmemizi sağlar. Tüm burçlarla uyumludur. Aslan, akrep ve yay burçlarıyla uyumludur. Korku ve endişe duygularına iyi gelir. Toksin maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Denge ve şifa verici etkileri bilinmektedir. Adalet, cesaret ve mütevazilik verdiğine inanılır.

Böbrek rahatsızlıklarından kaynaklanan ateşi düşürür. Akıl sağlığına, göz bozukluğuna ve doğum sancılarına karşı koruma sağlar.

Kırmızı yeşim taşı kanı güçlendirir, canlılık, güç ve sabır verir. Bedeni temizler.

HEMATİT

Enerji ve canlılık verir,stresi azaltıcı etkisi vardır. Çekim gücü fazla olduğundan, kişisel çekim, neşe,cesaret ve istek verir. Özellikle karar verme güçlüklerine birebirdir. Eski çağlarda tılsım olarak kullanılan taşların başında gelir, ancak modern çağ da insanlar bu taşın bel soğukluğuna iyi geldiğinin inancındadırlar. Kan dolaşımı düzeninin sağlıklı olmasına yardımcıdır. Enerji verici ve canlandırıcı etkisi vardır. Cesaret veren hematit kararsızlık çekenler için çok faydalıdır. İskelet sistemi hastalıklarına iyi gelir. Kan dolaşımı düzeninin sağlıklı olmasına yardımcıdır. Bu özelliğinden dolayı romatizmaya iyi gelir. Dalağın douenginden dolayı bereket,doğru çalışmasını sağlar. Enerji kaynağıdır, solunum yolları üzerinde olumlu etkileri vardır.

 

YAKUT

Güzelliği ve sertliği nedeniyle en değerli taşlardan biri olarak kabul edilir. Ona, Hindistan’da “Değerli Taşların Efendisi”  adını yakıştırmışlardır. Onun kraliyet ailesi fertlerini koruduğuna inanılır. Kişiyi limitasyonlarından kurtardığı gibi, kendisinden fazla diğerlerini düşünmesine yol açar. Cesaret, ruhsal gelişme, liderlik, mutluluk duygularını arttırır. Cinsel aşırılıklara da iyi geldiği söylenir. İnsanları mutsuzluğa karşı koruduğuna inanılır. Tasa, korkular, zehirlenmeler, zihinsel bozukluklara, erken ölüme ve hatta sel, fırtına gibi doğal afetlere karşı da koruduğu bilinir. Kimi yerlerde ise taş sahibinin etine ya da dişine takıldığına daha fazla güç ve enerji verdiğine inanılır.

Coşkunluk, ihtiras ve tutkunun sembolüdür. Mücadele gücü verir. Kullanıcısına dinçlik, şans ve aşk getirir. Dostça olmayan kötü enerjilere karşı koruyucu olduğu düşünülürmüş. Beyin ve zihin hastalıklarının tedavisinde Ortaçağ’da veba salgınından korunmak için kullanılırmış.

Canlılık ve zindelik verir. Üreme gücünü arttırır. Kadınlarda adet sancılarını hafifletir. Adet düzensizliğini dengeler. Bel ağrılarını giderir. Kanı temizler ve dolaşımı hızlandırır. Kalbe iyi gelir. Tehlikeyi önceden sezip renk değiştirerek haber verir. Oğlak ,kova, aslan ,akrep ve yay burçlarıyla uyumludur. Mutsuzluk, kıymetsizlik, kavga, düşman, saldırı, vakitsiz ölümler ve akıl hastalıklarına karşı koruyucu özelliği olduğuna inanılır.Yakut, Hindistan ‘da taşların efendisi olarak tanınır. Saflaşmaya ve değişime götüren yaşamsal ve sıcak yaratıcı enerji verir.

DUMANLI KUVARS

Kristal kuvars taşının yüksek radyasyona maruz kalarak oluştuğu içi, dumanlı bir görünüm alır. Saydam bir taştır. Stresi giderir. Nazardan ve radyasyondan korur. Gücü simgeler. Uyarıcı ve harekete geçirircidir. Kristalleri sürekli enerji verdikleri için hücrelerimizi yeniler ve yaşlanmayı geciktirir. Ümit duygularını güçlendirir. Dilek ve arzuları gerçekleştirir. Bütün burçlarla uyumludur.

KRİSTAL  KUVARS

Değerli taşların kralı sayılır. Ferahlatıcı ve huzur vericidir. Kalbi güçlendirir, yorgunluğu giderir, tansiyon düşüklüğünü önler, tüm bedenin dengesini sağlar. Bir silisyum dioksit bileşimidir. Radyasyondan ve nazardan korur. Beyin gücünü arttırır, kanı temizler. Gözlere iyi gelir, alerjiyi giderir. Kristalleri sürekli enerji verdiği için yaşlanmayı geciktirir. Öfkeyi yatıştırır. Stresi giderir. Tüm burçlarla uyumludur.

 

PEMBE KUVARS

Sevgi taşıdır. Kalbi sevgiye açık tutar. Ferahlatıcı ve huzur vericidir. Kalbi güçlendirir, yorgunluğu giderir, tüm bedenin dengesini sağlar. Dolaşım sistemi ve böbreğin sağlıklı çalışmasını sağlar. Astıma iyi gelir. Pankreasın fonksiyonunu arttırır. Bir silisyum dioksit bileşimidir. Nazardan korur. Öfkeyi yatıştırır, stresi giderir. İkizler, yengeç, balık ve tüm burçlarla uyumludur.

Negatif enerjilerden koruyucu ve sevgi duygularını arttırıcı bir taştır. Kullanan insanların çevrelerinde sevgi dolu bir ortamın olmasına yardım eder. Korkuyu ve öfkeyi azaltır, sükunet veriri. Kan dolaşımına iyi gelen etkisi vardır.

SİTRİN KUVARS

Kristal kuvarsın sarı renk almış halidir. Değerli taşların kralı sayılır. Ferahlatıcı ve huzur vericidir. Kalbi güçlendirir, yorgunluğu giderir, tansiyon düşüklüğü önler, tüm bedenin dengesini sağlar. Bir silisyum dioksit bileşimdir. Radyasyondan ve nazardan korur. Beyin gücünü arttırır, kanı temizler. Gözlere iyi gelir, alerjiyi giderir. Kristalleri sürekli enerji verdiği için yaşlanmayı geciktirir. Öfkeyi yatıştırır. Stresi giderir. Tüm burçlarla uyumludur. Özellikle pembe kuvars aşk konusunda çekicilik ve şans getirir.Uyumluluk ve adaptasyonu arttırıcı, zihni açıcı olduğu söylenir.

 

RUTİL KUVARS

Kristal kuvarsın altın iğnecikli halidir. Değerli taşların kralı sayılır. Ferahlatıcı ve huzur vericidir.Kalbi güçlendirir, yorgunluğu giderir, tansiyon düşüklüğünü önler, tüm bedenin dengesini sağlar. Bir silisyum dioksit bileşimidir. Radyasyondan ve nazardan korur. Beyin gücünü arttırır, kanı temizler. Gözlere iyi gelir, alerjiyi giderir. Kristalleri sürekli enerji verdiği için yaşlanmayı geciktirir. Öfkeyi yatıştırır. Stresi giderir. Tüm burçlarla uyumludur

 

AKİK

Bedensel ve zihinsel kuvvetlendirici bir taş olan akik, taşıyanı tehlikeden korur, uyumsuzluklarına son verir. Akik taşının bunların yanı sıra uykusuzluğa, korkaklığa, karabasana, nazara ve hatta metobolizmaya faydası olduğu da bilinen güçleri arasındadır. Akik taşına kimileri de Ateş Taşı ya da Gezgin Taşı derler.Gerçeklerin farkına varılmasında yardımcı rol oynar. Eski Romalılar gücüne inandıkları bu taştan yüzük yaptırarak parmklarına takarlardı.Akik taşının toprağı koruduğu da çok yaygın bir inanıştır.

Akik taşı doğada başta kırmızı olmak üzere sarı, turuncu, mavi, yeşil ve beyaz renklerde bulunur. Bir silisyum dioksit bileşimidir. Mutluluk, huzur, bereket, başarı ve uğur getirir. Kalbe ve gözlere iyi gelir. Kırmızısı yüksek tansiyonu düşürerek dengeler. Cesaret, güç, keyif ve iyimserlik hissi verir. Aklı ve vücudu güçlendirir. Üreme gücünü arttırır. Mide ve bağırsak gazlarını düzenler. Akıcı bir konuşma sağlar. Öfkeyi yatıştırır. Stresi giderir. Nazardan korur. Beyazı uyumayı kolaylaştırır. İkizler, yengeç, aslan, başak, balık ve tüm burçlara uyumludur. Kullanıcısının engelleri başarı ile aşmasını sağlar. Ekonomik başarı ve özellikle de manevi güç verir. Cesaret ve kendine güven getirir. En büyük özelliği de güçlü bir irade vermesidir.

Uyum verici etkisi vardır ve kan dolaşımına çok iyi gelir. Bereket amacıyla da kullanılır. özellikle iş adamlarının pantolon ceplerinde akik taşımasının maddi bereketi arttıracağına inanılır.Kötü rüyalara ve nazara iyi gelir ve gerçeklerin farkına varılmasına yardım eder.

Uğur ve bereket taşıdır.Kan dolaşımını kolaylaştırır. Erkeklerde, erkeklik bezini, kadınlarda yumurtalıkları korur. Cinsel organları aktivite eder. Sağlık ve uzun ömür simgesidir. Turuncu akik kendinizi sıkıntılı ve ümitsiz hissettiğiniz zamanlarda olayların iyi yönlerinizi görmenize yardım eder. Sebepsiz sıkıntıyı alır. Sarı akikle yaşamdan zevk alırsınız. Ateş akiği yaşadığınız ana yoğunlaşma isteğinizi güçlendirir. Ciddiyet, dayanıklılık ve sükunet sağlar. Olumsuz duyguları çözüp iç benliği korur. Kendinize güven duymanızı sağlar.

 

AKUAMARİN

Gökzümrüt de denilen Aquamarine, soluk mavi-yeşil renkli bir taş olmasından dolayı, Sakin Taş olarak da bilinir. Her ne kadar Sakin Taş dense de, Cesaret taşı olarak adlandırılır ve onu taşıyana ya da takana özellikle ölüm karşısında cesaret verdiği söylenir. Bu taşı renginden dolayı özellikle denizciler tılsım diye kullanırlar. Renginden dolayı kahinler geleceği görmek için de kullanıldığından Kahin Taşı olarak da anılır.Akıl almaz renklerde olabilen Aquamarine, mücevheratta da kullanılır. Aquamarinin sinirleri yatıştırıcı özelliğinin yanı sıra düşüncenin berraklaşması ve yaratıcı gücün ortaya çıkmasın da büyük rolü vardır. Böbrek,karaciğer, dalak ve tiroid bezlerini kuvvetlendirir, vücudu temizler.

Açık deniz suyu rengindedir. Denizcileri tüm kötülüklerden koruduğuna, şans ve bolluk getirdiğine inanılır. Guatr ve troit bezi hastalıklarına iyi gelir. Güven ve ahenk sembolüdür. Utangaçlığı yenmemize yardımcı olur. Solunum problemimizi giderir. Hafızayı güçlendirir. Gizli güçleri harekete geçirir. Neşe,huzur ve sakinlik verir. Karaciğer ve dalağı kuvvetlendirir. Koç, akrep ve balık burçları ile uyumludur.

Gençlik ve canlılık getirdiği, iyimserlik ve umut sağladığı söylenir. Özellikle deniz yolculuklarında ve denizi seven insanlarca kullanılmıştır. Kanaatkarlığın ve yaratıcılığın simgesidir. Enerjiyi yükseltici etkisi olduğu söylenir. Epilepsi ve nefrit hastalığına iyi geldiği söylenmiştir.

Sinirleri yatıştırır ve kişiye içsel rahatlık verir. neşe,huzur ve aşk duyguları verir. Akciğerlere ve solunum yollarına iyi geldiği bilinmektedir. Sanatçılara ilham veren ve öğrencilerin hafızasını güçlendiren etkileri vardır.

Beden ve zihin ilişkisini kuvvetlendirir. Duyarlılık sezgisini arttırır. Aile saadetini güçlendiren taş denir. Denizcilerin uğur ve nazar taşıdır. Güven,denge ve ahenk sembolüdür.Solunum problemleriyle savaşır. Hafızayı güçlendirir, strese karşı koruyucudur.

 

OBSiDYEN

Renginden dolayı kimileri ona Kara Kadife de derler. Obsidyen in en tutulan cinsi üzerinde beyaz lekeler olan Kar Taneli obsidyendir. Bu tür aynı zamanda Saflık Taşı olarak da bilinir. Karın ve bağısakları etkileyerek, iyileştirir, zihin ve duyguyu birleştirir. Kaygıyı azaltır, bilinçaltında blokajları temizler. Akıl ve sevgi ile bağlarımızdan kopmamayı simgeler. Koruyucu tılsım olarakçok kullanılan bir taştır. Kahinler tarafından kehanet taşı olarak da kullanılmışlardır.

Depresyona ve karamsarlığa iyi gelir. Kaygıyı azaltır ve bilinçaltındaki negatif duyguları temizler. Stresi azalttığı ve bağırsaklara iyi geldiği de bilinmektedir.

Negatif enerji emicidir. Stresi azaltır, terapi yönü çoktur. Bilinç altındaki blokajları temizler.

 

AMBER

Sahibini çeşitli hastalıklardan koruduğuna inanılan kara kehribar, takanı cinlere ve melankolik durumlara karşı korumasıyla da çok popüler bir taştır. Renginden dolayı Kara Kehribar denilen bu taşı, italya’da küçük tılsımlar yapmak için kullanırlardı. Nazara karşı en üst koruma yaptığına inanılan kara kehribar, ilk bulunduğu yıllarda kömür zannedilerek yakılmış daha sonraları ise zaman zaman yakılarak dumanın yılanları kovduğuna inanılmıştır. Kökenin Hz. İsa’dan çok öncelere dayandığı bilinir.

Açık sarı, koyu sarı, turuncu ve koyu kırmızı renklerde bulunur. Çam reçinesinin fosilleşmiş ve taşlaşmış şeklidir. İçinde tarih öncesi bitki ve hayvan fosillerini barındırdığı için geçmişe ışık tutar.Boğaz hastalıkları, endişe, bezginlik, yorgunluk ve korku giderici. Enfeksiyonların yayılmasını önler. Soğuk  algınlığına, troit enfeksiyonlarına ve alerjiye iyi gelir. Stresi giderir. Guatr ve astıma iyi gelir. Uğur getirir. Yengeç , aslan, başak, terazi ve oğlak burçlarıyla uyumludur. Kuzey altını olarak tanınır.Bademcik hastalığına iyi geldiği söylenir.

Guatr,astım,bronşit ve alerjiye karşı iyidir. Tılsım olarak, hem kör talihe karşı korunma hem de talihi kendine çekme için kullanılmıştır. Sindirim sistemi, iç salgı bezlerini dengeler ve karaciğeri temizleyerek güçlendirir. Yaydığı sıcaklık, enfeksiyonu önlediği ve soğuk algınlığı tedavisinde rol oynadığı için genelde boyun çevresine takılır. Boğaz ve tiroid enfeksiyonlarını diğer tüm taşlardan daha iyi tedavi ettiği düşünülmektedir.

Devamı gelecek …