Taşların Bakımı

TAŞLARIN BAKIMI

Kristallere dokunan her kişi, kristal üzerinde kendi zihinsel ve duygusal izlerini bırakır. İstenmeyen titreşimleri yok etmek için kristal birkaç gün doğal deniz tuzu katılmış su içinde bırakılmalı ve daha sonra temiz suda durulanmalıdır. Eğer kristal her gün kullanılıyorsa, barındırabileceği negatif titreşimleri yok etmek için haftada 1 gün tuzlu suda bırakılarak arındırmalı. Elma sirkesi ve deniz tuzu karıştırılmış su, 10 dakikada kristalleri temizler. Şifa uygulamalarında kullanılan değerli taşların ağırlığı 3 kratın (600 mg) üzerinde olmalıdır.

Günümüzde bir çok taş fiziksel ve zihinsel hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Taşlar tedavi yöntemi olarak kullanılmanın dışında zihinsel yetenekleri geliştirmek, ruhsal gelişime yardımcı olmak, pozitif enerjileri çekmek ve sezgileri güçlendirmek gibi birçok amaçla da kullanılmaktadır.

Doğal taşlar milyonlarca yıl süren bir zaman diliminde meydana gelirler. Oluşumları süresinde birçok doğal enerji vibrasyonunu üzerine alırlar. Taşların üzerinde birikmiş olan bu enerjiler taşları kendi enerji alanına alan insanlar üzerinde önemli pozitif etkiler oluşturur. Taşların yaptığı bu olumlu etkiler bilimsel olarak ispat edilmemiştir. Ancak ben denedim gerçekten işe yarıyor diyen çok insanın bulunması günümüzde batı dünyasının doğal taşlara olan ilgisini arttırmıştır. Doğal taşlar ayrıca şans getirmesi amacıyla da kullanılmaktadır. Taşların iyi şansı üzerinde topladığı benzer titreşimlerin birbirini çektiği ilkesine göre doğrudur. Pozitif doğal enerjileri üzerinde taşıyan bir taş aynı şekilde pozitif enerjileri kendisine daha doğrusu kendisini evinde ya da üzerinde taşıyan insnalara çekecektir.

Taşların yaptığı etkiler bilimsel olarak ispat edilmiştir. Ancak ben denedim gerçekten işe yarıyor diyen birçok insanın bulunması günümüzde batı dünyasının doğal taşlara olan ilgisini arttırmıştır. Doğal taşlar ayrıca şans getirmesi amacıyla da kullanılmaktadır. Taşların iyi şansı üzerinde topladığı benzer titreşimlerin birbirini çektiği daha doğrusu kendisini einde ya da üzerinde taşıyan insanlara çekecektir. Doğal taşlar birçok hastalığa iyi gelmektedir. Sahip olduğu enerji alanının güçlü olması ve kişinin kendi enerji alanını etkilemesi taşların kişideki bloke olmuş ve hastalığa yol açan enerjiyi dengelemesini sağlamaktadır.

Hastalıklar vücuttaki enerji dengesizliklerinden oluşmaktadır. Enerji alanı dengeye kavuştukça kişi canlanır ve kendisini çok daha iyi hisseder. Bilimsel anlamda taşların bu etkisi ispat edilmemiş, olsa da birçok kişi deneyimlerinden taşların iyileştirici etki yaptığını kabul etmektedir. Sizde sağlık sorununuza iyi gelen bir taşı üzerinizde bulundurarak doğal taşların şifa verici etkisinden faydalanabilirsiniz. Ancak taşlarla tedavi alternatif tıp alanının içindedir, tıbbi tedaviye destek olmaktadır.

Kristaller ve doğal taşlar kendisine dokunan kişilerin enerji alanlarından etkilenir. Bu yüzden kristalinizi ya da doğal taşınızı kullanmadan önce mutlaka onu temizlemeli ve daha önce ona dokunan insanların enerji artıklarından kurtarmalısınız. Bu işlemi yapmadan kristal ya da doğal taş ile hiçbir çalışma yapmayın, bu faydadan çok size zarar verir.Ayrıca kristalinizin ve doğal taşlarınızın belli zamanlarda tekrar negatif enerjilerden arındırmanız için temizlemeniz gerekmektedir.

Kristalleri ve doğal taşları temizlemenin en bilinen iki yolu toprak ve deniz tuzudur. Toprağa gömme yönteminde 12 saat süresince kristaller evde bir saksıda toprağın içine gömülü bir şekilde bırakılır. Daha sonra kristali ya da doğal taşı akan suda 3-5 dakika yıkayabilirsiniz.

Diğer yöntem ise deniz tuzu eklenmiş suda kristali bir gece bırakmak ve daha sonra 10 dakika temiz akan suyun altında tutmaktır.

Son yıllarda süs taşları çok popüler. İster ametist, sitrin, opal gibi yarı değerli taşları takı olarak taşıyın ister evinizde ya da ofisinizde küçük bir biblo olarak bulundurun. Hatta bazıları bu taşları taşıyarak negatif enerjiyi pozitife çevirdikleri düşünüyor.Ruhsal sıkıntılara ve bazı psikolojik sorunlara iyi geldiğini savunanlar da var.

IŞIK VE KRİSTAL

Doğal kristal ışığı kırma özelliği ile bilinir. Özellikle güneşli günlerde odanızın içinde rengarenk ışıkların dans etmesini sağlayarak size görsel bir şölen yaşatabilir. Doğal kristalin, negatif enerjiyi topladığına da inanılır.

Ametist, kuvars, kristal ve opal.. hepsi birbirinden güzel bu taşlar, gece ve gündüz kullanabilen ve hemen hemen her kıyafeti tamamlayan mükemmel bir aksesuar. Süs taşları olarak da adlandırılan yarı değerli taşların kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Hatta, bu taşları sadece kendimiz için değil evimiz içinde birer aksesuar olarak kullanmak mümkün. Çünkü piyasada, süs taşları satan dükkanlarda dekorasyon amacıyla kullanılabilecek, çeşitli yarı değerli taşlardan yapılmış pek çok obje bulunabiliyor.

SÜS TAŞI DENİLİNCE

Süs taşları doğada yaygın olarak, bulunan karbon alüminyum, silisyum, kalsiyum ve magnezyum gibi elementler tarafından oluşturuluyor. Doğada çeşitli fiziksel ve kimyasal koşullar altında özellikle büyük basınçla meydana geliyor. Süs taşlarının değerlendirilmesinde, güzellik, nadirlik ve dayanıklılık gibi özellikler ön plana çıkıyor. Bunların dışında kesilebilme, parlatabilme, ışık yansıtma ve ışık kırma gibi özellikler de taşların değerini belirleyici kıstaslardan. Kökenlerine göre süs taşları organik ve kimyasal olmak üzere de 2 grup altında toplanıyor.

TARİHTE TAŞLARIN KULLANIMI

Tarih boyunca taşlar, çeşitli kültürlerde sağlıkla ilişkilendirilmiş ve çeşitli taşların değişik sağlık sorunlarına iyi geldiğine inanılmış. Özellikle Uzakdoğu’da yarı değerli taşlar birer meditasyon aracı olarak kullanılmış. Taşların negatif enerjiyi emdiğine ve bunu pozitif enerjiye çevirdiğine inanılmış.

Vücutta ve ruhta denge sağladığına inanılan taşların kullanım şeklide çok çeşitli. En yaygın olan, bunları birer süs eşyası gibi süsleyerek vücutta taşımak. Bunun dışında, uyurken vücut üzerine yerleştirmek,bir gece boyunca suda bekletip, sabah bu suyu içmekte kullanılan yöntemlerden.Hatta, Hindistan‘da bazı taşların iyileştirici gücü olduğuna inanılır ve bu amaçla bu taşlar çok ince hale gelene kadar öğütüldükten sonra “bhasma” adı verilen karışımlar hazırlanıp içilirmiş.

Tenle temas edecek olan taşların, iki karatan büyük olması ve yüzük, kolye ucu gibi takıların arka kısmının açık olmasına dikkat edilmiş. Yıllar boyunca, en çok kullanılan taşların başında topazi safir, ametist, opal, lapis ve mercan geliyor. Bu taşlardan topazın cesaret verdiğine, safirin yaşam enerjisini arttırdığına inanılırmış.

Mısır ve Çin kültürlerindeyse, ışık ve enerji yakalama özelliği olan kristal boncuklar, doğru renklerle birleştirilecek güçler elde edilmeye çalışılmış. Çinlililerin insanın fiziksel, ruhsal ve duygusal varlığını yönettiğine inandığı 5 element (odun, ateş, toprak, metal ve su) bu taşlarla dengelemeye çalışmış.

UZMANLAR NE DİYOR

Tamamlayıcı Tıp, Akupunktur ve Doğal Yöntemler, Vb. Tedavi.!

Uzman Doktor kontrolünde kullanılmalı”

Uzmanlar bazı mineral taşların insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğunu ve özellikle manyetik alan yaratan taşların etkisi üzerine pek çok yayın bulunduğunu belirtiyor. Bir mineral taşın insan sağlığı üzerinde olumlu olup olmadığını kinesoloji metoduyla tespit etmek mümkün. Bu konuda ayrıntılı olarak yapılmış bir bilimsel çalışma ve bunun sonuçlarının pozitif olduğunu gösteren yayın yok. Fakat bir yere özgün olarak yapılan testler sonrası iyi taşı seçmek ve bu katkılarla sağlığa daha erken kavuşmak olası. Proquant diye tanımlanan manyetik alan taraması yapan bir cihazla da olumlu etkileri test etmek mümkün. Ancak bu testler bir yere özgü olmalı. Sonuç olarak diyebilirim ki, taşların insan sağlığı üzerinde olumlu etki edebileceği biliniyor. Ancak bunun bu konu hakkında eğitim almış bir hekim tarafından yapılması gerekir. Bilinçsizce kullanılacak bir taşın sağlığa zararlı etkilerinin olabileceği unutulmamalı. Ayrıca her derde deva gibi sunulan taşların belirli sıkıntılar yarattığının bir gerçek olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Astrolojik taşlar denge için kullanılabilir..”

Uzmanlar süs taşlarının insanlar üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu söylüyor.

Yarı değerli taşlar ki biz bunları “astrolojik taşlar” diye adlandırıyoruz, insanlar üzerinde olumlu etkilerinin olduğu doğrudur. Burçlara göre her gezegenin insanın sinir sisteminde yaptığı birtakım değişik etkiler Bu etkilerin bazıları bazı burçlar üzerinde olumlu olurken bir kısmı bazı burçlar için zorlayıcı olabiliyor. Astrolojik taşlar da bu durumu dengelemek için kullanılabiliyor. Mesela balık burcu için ametist böyle bir etki yapıyor. Balık burcundan olan kişilerin üzerinde ametist taşından herhangi bir obje, kolye ya da yüzük taşımaları olumlu düşünme gibi olumlu etkiler sağlıyor. Yengeç burçları için inci, terazi burçları için opal aynı etkiyi yapıyor. Mars gezegeni gibi kırmızı bir gezegenin etkisi altında olan koç burçlarının kırmızı t-shirt giymeleri, kırmızı acı biber yemeleri ve mercan gibi kırmızı taşlar taşımaları bu etkiyi güçlendiriyor. Venüs ise daha pastel renklerde ve bu sıcak, kızgın enerji bu renkte taşlarla dengelenebiliyorlar. Taşları bu amaçlarla kullananlar belirli aralarla, bunları tuzlu suda bekletebilir ve topladıkları negatif enerjiyi atmalarını sağlayabilirler. Astrolojik taşların işte böyle etkileri var, ancak bunu fazla abartmamak gerek.”

KRİSTALLER VE DOĞAL TAŞLAR

Günümüzde birçok taş fiziksel ve zihinsel hastalıların tedavisinde kullanılmakadır. Taşlar tedavi yöntemi olarak kullanılmanın dışında zihinsel yetenekleri geliştirmek, ruhsal gelişime yardımcı olmak, pozitif enerjileri çekmek ve sezgileri güçlendirmek gibi birçok amaçla da kullanılmaktadır. Her taşın ayrı bir özelliği vardır ve konularda bu taşlar takı olarak takılarak, evde bulundurularak yada sürekli üzerde taşınarak kullanılır.

Doğal taşlar milyonlarca süren bir zaman diliminde meydana gelirler. Oluşumları süresinde birçok doğal enerji vibrasyonunu üzerinde alırlar. Taşların üzerinde birikmiş olan bu enerjiler taşları kendi enerji alanına alan insanlar üzerinde önemli pozitif etkile oluşturur. Taşların yaptığı bu olumlu etkiler bilimsel olarak ispat edilmemiştir. Ancak ben denedim gerçekten işe yarıyor diyen birçok insanın bulunması günümüzde batı dünyasının doğal taşlara olan ilgisini arttırmıştır. Doğal taşlar ayrıca şans getirmesi amacıyla da kullanılmaktadır. Taşların iyi şansı üzerinde topladığı benzer titreşimlerin birbirini çektiği ilkesine göre doğrudur.Pozitif doğal enerjileri üzerinde taşıyan bir taş aynı şekilde pozitif enerjileri kendisine daha doğrusu kendisini evinde ya da üzerinde taşıyan insanlara çekecektir. Doğal taşlar birçok hastalığa iyi gelmektedir. Sahip olduğu enerji alanının güçlü olması ve kişinin kendi enerji alanını etkilemesi taşların kişideki bloke olmuş ve hastalığa yol açan enerjiyi dengelemesini sağlamaktadır. Hastalılar vücuttaki enerji dengesizliklerinden oluşmaktadır. Enerji alanı dengeye kavuştukça kişi canlanır ve kendisini çok daha iyi hisseder. Bilimsel anlamada taşların bu etkisi ispat edilmemiş olsa da birçok kişi deneyimlerinden taşların iyileştirici etki yaptığını kabul etmektedir. Sizde sağlık sorununuza iyi gelen bir taşı üzerinizde bulundurarak doğal taşların şifa verici etkisinden faydalanabilirsiniz. Ancak taşlarla tedavi alternatif tıp alanının içindedir ve tıbbi tedaviye destek olmaktadır.

TAŞLARIN KİŞİLİKLERİ

Evrende varolan her şeyin birbiri üzerinde bir şekilde etkisi olduğu bilinmektedir. Burada vereceğimiz bilgiler kısmen bilimsel sonuçlara dayanan ancak genelde tecrübelerle kanıtlanmış ya da eski insanlardan gelen bir kısım inançları içermektedir. Yazılanların tümü bilimsel sonuçlara dayanmadığından dolayı, bunların doğruluğuna inanıp inanmamak ve değerli taşları bu amaçlar doğrultusunda kullanmak tamamen sizin kendi düşüncelerinize bağlıdır Eğer bu konuda şüpheleriniz var ise hoşunuza giden herhangi bir taşı etkilerini okumadan seçip bir süre kullanmanızı, daha sonra kontrol etmek amacıyla o taşın etkilerini okumanızı öneririz.